Достапни линкови

logo-print

ЕБОР најавува големи инвестиции во Турција


Европската банка за обнова и развој се готви следната година да инвестира во Турција една милијарда евра, со што земјата ќе стане втората најголема дестинација за инвестиции на оваа финансиска институција по Русија, пишува „Хуриет дејли њуз“.
Според претседателот на ЕБОР Сума Чакрабарти, Турција, која во последните години има зголеме прилив од странски инвестиции, ќе ја надмине Украина и ќе го заземе второто место по обем на инвестициите на банката.
XS
SM
MD
LG