Достапни линкови

logo-print

НАСА го тестира возилото кое бара докази за живот на Марс


Space – Panorama photo from Mars by Curiosity. 09Aug2012

Space – Panorama photo from Mars by Curiosity. 09Aug2012

НАСА денеска ги прави финалните тестови на вселенско возило кое се наоѓа на прва долготрајна мисија по површината на планетата Марс.
Целта на мисијата е да се бараат докази дека на Марс некогаш имало живот. Возилото досега минало само 100 метра а се планира да се движи уште 400 метри и да истражи карпи и примероци на почвата.
XS
SM
MD
LG