Достапни линкови

Авторите на антиисламскиот филм засолнети


Американскиот конзулат во Бенгази во пламен

Американскиот конзулат во Бенгази во пламен

Авторите на антиисламскиот филм кој предизвика крвави протести пред амбасадите на САД во Египет и во Либија, се засолнети, според извештаите кои се повикуваат на консултантот на филмот и на режисерот Сем Бејсил.
Бејсил, продавач на недвижности од Калифорнија, кој се претставува како израелски евреин, вели дека го снимил филмот затоа што „исламот е канцер“. Филмот го прикажува исламскиот пророк Мухамед како измамник и женкар. Бејсил изјави дека е тажен поради насилствата и убиствата.
Американскиот амбасадор во Либија и тројца членови на персоналот беа убиени вчера за време на протестите пред конзулатот во Бенгази. Протести беа одржани и пред американската амбасада во Каиро, но таму немаше жртви.
XS
SM
MD
LG