Достапни линкови

logo-print

Избран нов премиер на Либија


Поранешниот ВД премиер Махмуд Џибрил

Поранешниот ВД премиер Махмуд Џибрил

Либиското национално собрание го избра досегашниот заменик премиер Мустафа Абу Шагур за нов премиер на земјата. Во вториот круг од гласањето, Шагур тесно го победи Махмуд Џибрил, кој ја вршеше должноста премиер по симнувањето од власт на Моамер Гадафи во минатата година.
Шагур вети дека безбедноста ќе му биде приоритет во неговиот 18-месечен мандат. Тој има долга историја како опозиционер на Гадафи. Докторирал во САД и работел како академик и оптички инженер.
XS
SM
MD
LG