Достапни линкови

logo-print

Египетскиот претседател Морси во прва посета на Европа


Мохамед Морси

Мохамед Морси

Египетскиот претседател Мохамед Морси од денеска ќе престојува во Брисел, во прва посета на Европа по стапувањето на функцијата во јуни годинава. Неговиот портпарол изјави дека во разговорите со лидерите на ЕУ, Морси сака да ја поттикне соработката со Унијата и да разговара за потенцијални инвестиции во Египет.
ЕУ е најголемиот трговски партнер на Египет, со која се одвива една третина од вкупната надворешна трговија.
По престојот во Брисел, Морси ќе отпатува за Италија, еден од најважните трговски партнери на Египет во Европа.
XS
SM
MD
LG