Достапни линкови

logo-print

Вилијам Хејг во посета на Ирак


Вилијам Хејг

Вилијам Хејг

Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг пристигна во Багдад во негова прва посета на Ирак, ветувајќи помош за оваа земја на нејзиниот пат кон стабилност. За време на посетата, Хејг треба да се сретне со премиерот Нури ал Малики, со шефот на дипломатијата Хошјар Зебари и со претседателот на парламентот Осама ал Нуџаифи.
Во соопштението од британскиот Форин Офис се вели дека во разговорите ќе стане збор за поддршката на Лондон на политичките процеси во Ирак, како и за насилствата во соседната Сирија.
Хејг ги осуди терористичките напади од претходните денови во Ирак, во кои загинаа повеќе од 100 луѓе
XS
SM
MD
LG