Достапни линкови

logo-print

Повторно одложено судењето против Тимошенко


Судот во Харков денеска повторно го одложи судскиот процес против поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко за даночно затајување, бидејки таа не се појави во суднициата поради здравствени причини. Ново рочиште е закажано за 15-ти октомври. Тимошенко е на издржување казна затвор од 7 години за злоупотреба на службената положба. Нејзините подржувачи тврдат дека судските процеси против Тимошенко се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG