Достапни линкови

logo-print

САД ја предаде контролата врз затворот Баграм на Авганистан


Затворот Баграм

Затворот Баграм

САД ја предадоа контролата врз контроверзниот затвор Баграм на авганистанските власти. Команданот на авганистанската воена полиција Сафиулах Сафи потврди дека 3182 затвореници се предадени на неговиот одел.
Авганистан и САД во март потпишаа договор според кој во рок од шест месеци требаше да се направи пренос на контролата на затвор, кој се наоѓа северно од Кабул. САД се соочуваат со обвинувања дека таму затворениците биле измачувани и убивани.
XS
SM
MD
LG