Достапни линкови

logo-print

Продолжен притворот на индискиот карикатурист


Судот во Мумбаи денеска му го продолжи притворот на карикатурист Асем Триведи кој бешe уапсен затоа што со својата работа ја измејувал корупцијата во владата. Притворот му е продолжен до 24 септември. Неговиот адвокат бара обвиненијата против него да се отфрлат. Триведи беше уапсен за тоа што ги прекршил законите за информатичката технологија и ги навредил националното знаме и Уставот на Индија. Во своите карикатура, тој го прикажа индискиот парламент како гигантска тоалетната школка, а единствениот преживеан напаѓач од нападот во Мумбаи во 2008, како уринира на индискиот устав. Активистите во Индија бараат ослободување на уметникот.
XS
SM
MD
LG