Достапни линкови

Победи за македонските репрезентации на крајот од Шаховската Олимпијада


Илустрација.

Илустрација.

Во Истанбул денеска заврши шаховската Олимпијада. Златото кај мажите им припадна на Ерменците, на второ место завршија Русите, а Украина го освои бронзениот медал. Златото на женскиот турнир го освои Русија, Кина е на второто место, а Украина е трета.

Македонските шаховски репрезентации во машка и во женска конкуренција последното 11.коло ги завршија со победи. Мажите ја совладаа Шкотска, а женските беа подобри од Порторико.
Шахистите Олимпијадата ја завршија на 38.место со скор од 6 победи, 1 нерешен резултат и 4 порази, а пред почетокот беа 49-то рангирани. На крајот женската репрезентација заврши на 66. место (по 5 победи и порази и 1 нерешен резултат), приближно на својот рејтинг пред Олимпијадата (беше рангирани на 68 место).
XS
SM
MD
LG