Достапни линкови

logo-print

Демонстрациите во Солун се претворија во судир со полицијата


Над 12 илјади луѓе синоќа излегоа на улиците на Солун на протести против новите мерки за штедење, барани од Грција од страна на ЕУ и ММФ, пренесоа медиумите.
На крајот од протестите околу 1.000 демонстранти се судриле со полицијата.
Демонстрантите фрлале со најразлични предмети кон полицијата, на што таа возвратила со солзавец и флеш гранати, пред да ги нападнат и растераат.

Протестите, по традиција, секоја година се организираат во Солун по повод отворањето на меѓународниот саем. Минатата година во ваквите демонстрации, учествуваа рекордни 25 илјади луѓе.
Годинава демонстранти се поделија на четири групи. Првата на големите синдикати, втората на радикалната левица Сириза, третата на синдикалниот комунистички фронт и четвртата на независните синдикати и на крајната десница.
Демонстрациите во Солун беа обезбедувани од 3.500 полицајци.
XS
SM
MD
LG