Достапни линкови

logo-print

ЕУ дополнително ќе ги зајакне санкциите кон Иран


Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија ја повторија својата намера дополнително да ги заострат санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма. Италијанскиот министер за надворешни работи Џулио Терзи по дводневниот состанок на министрите во Кипар, изјави дека се работи за безбедноста на граѓаните и дека посоти потенцијална закана од нуклеарното наоружување на Иран.
Германскиот министер за надворешни работи, Гвидо Вестервеле, изјави дека ако Техеран развиен нуклеарна бомба, тоа најверојатно, ќе доведе до нова глобалната трка по наоружување.
XS
SM
MD
LG