Достапни линкови

Стурнарас - Државна плата во Грција до 1.900 евра


Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас.

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас.

Грчкото Министерство за финансии предлага платите на државните службеници да не надминуваат 1.900 евра, пренесе АНА-МПА. Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас синоќа, во одговор на прашање на пратеник, изјави дека платите на службениците во државните претпријатија и агенции во Грција, заедно со евентуалните додатоци и помош, не треба да надминуваат 1.900 евра месечно.

Стурнарас прецизира дека во оваа сума нема да се вклучени премиите за Великден и Божик.

Грчката коалициска влада работи на новиот пакет мерки за штедење во вредност од 11,5 милијарди евра за 2013-14 година, што е баран од кредиторите од другите земји од еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд.
XS
SM
MD
LG