Достапни линкови

logo-print

Канада ја затвори амбасадата во Иран


Торонто

Торонто

Канадското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ја затвори амбасадата во Техеран и оти иранските дипломати во Канада ги прогласи за непожелни лица. Потегот бил преземен, бидејќи, како што се наведува, иранскиот режим продолжува воено да го помага режимот на сиријскиот претседател Башар ал Асад и оти Техеран одбива да ги почитува резолуциите на Обединетите нации во врска со нуклеарната програма. Иранските дипломати треба во рок од пет дена да ја напуштат Канада.
XS
SM
MD
LG