Достапни линкови

logo-print

Спасени 36 нелегални имигранти во морето во близина на Чанаккале


Турското крајбрежно обезбедување спаси 36 илегални имигранти од потонат гумен чамец во морето во близина на Чанаккале, во северозападниот дел на Турција. Државјани на Јужна Африка и Иран, имале намера да стигнат до блискиот грчки остров. Поради дефект на мотрот во текот на ноќта, имигрантите останале на две милји од брегот, при што чамецот започнал да се полни со вода. Многу брзо по инцидентот екипи на крајбрежното обезбедување го забележале чамецот што тоне и успеале да ги спасат сите 36 луѓе, меѓу кои имало едно дете и три жени.
XS
SM
MD
LG