Достапни линкови

logo-print

Светските берзи во пораст


Берзите во светот бележат пораст што се толкува како знак дека инвеститорите го поздравуваат планот на Европската централна банка за купување државни обврзници од земјите во еврозоната кои се соочуваат со должнички проблеми. По вчерашниот потег на Европската централна банка трошоците за позајмување на Шпанија и Италија паднаа, што е и главната цел на планот.
XS
SM
MD
LG