Достапни линкови

logo-print

Самит на АПЕК во Владивосток


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Владивосток го отвори самитот на земјите од Азиско пацифичката економска соработка при што предупреди на, како што изјави, економскиот протекционизам. Главни теми на самитот се економската интеграција, валутната политика и инфраструктурата во регионот. На собирот учествуваат и кинескиот претседател Ху Џинтао, јапонскиот премиер Јошихиро Нода, американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард. Земјите на АПЕК чинат 40 насто од светската популација.
XS
SM
MD
LG