Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун бара од СБ да ги заштити Сиријците


Генералниот секретар на ОН Бан Ки МУн го критикуваше Советот за безбедност затоа што не презел акција да ги заштити Сиријците од масовно насилство, во кое досега загинаа повеќе од 20 илјади луѓе. На состанокот на Генералното собрание Бан побара итна акција, порачувајќи дека ОН не можат да стојат на страна, додека народот станува жртва на ужасни злосторства.
Инаку, Русија и Кина вложија вето на трите досегашни резолуции на Советот за безбедност, со кои беа предвидени санкции спрема режимот на сирискиот претседател Башар ел Асад, доколку не ги прекине нападите против сопствениот народ.
XS
SM
MD
LG