Достапни линкови

logo-print

САД бараат фер судење за првиот разузнавач на Гадафи


Абдула ал Сенуси

Абдула ал Сенуси

САД ја повикаа Либија да гарантира фер судење и третман за Абдула ал Сенуси, шефот на разузнавачките служби на поранешниот лидер Моамер Гадафи. Претставник на Стејт Департментот изјави дека Вашингтон исто така бара од Либија да ја продолжи соработката со Меѓународниот кривичен суд.
Повикот доаѓа откако Сенуси беше екстрадиран од Мавританија, поради обвинувањата за злосторства сторени за време на владеењето на Гадафи.
XS
SM
MD
LG