Достапни линкови

logo-print

Одбележана 40 годишнината до терористичкиот напад на ОИ во Минхен


Денеска беше одбележана 40 годишнината од нападот на Олимписките игри во Минхен во 1972, кога беа убиени 11 израелски спортисти. Годишнината беше одбележана на воениот аеродром во близина на Минхен. На церемонијата присустуваат претставници на Германија и на Израел.
Нападот започнал на 5 септември рано утрото, кога осум Палестинци влегле во Олимпиското село и го зазеле местото каде престојувале израелските спортисти. Во замена за нив барале од затвор да бидат ослободени нивните соборци.
Се се завршило следниот ден, кога во престрелка загинаа 11 Израелци и еден германски полицаец.
XS
SM
MD
LG