Достапни линкови

logo-print

Потврдена казната за опозиционите активисти во Бахреин


Цивилниот суд во Бахреин ги потврди казните на воениот суд за 20 опозициони активисти обвинети за заговор против монархијата. Осум од овие активисти добија доживотна казна затвор.
Тие учествуваа во минатогодишното востание, на бранот на арапската пролет, против сунитската династија предводено од мнозинското шиитско население.
Оваа заливска земја е база на 5 тата американска флота.
XS
SM
MD
LG