Достапни линкови

logo-print

Хезболах му се закани на Израел


Лидерот на Хезболах Хасан Насралах во телевизиско интервју изјави дека шиитски милитанти не располагаат со хемиски оружја но можат да извршат напади врз Израел кои ќе бидат подеднакво штетни за Израел како да се извршени со хемиско оружје, доколку започне војна. Насралах изјави дека во Израел постојат цели кои доколку ги погодат може да ги предизвикаат истите штети како да извршиле напад со хемиско оружје, алудирајќи на израелските нуклеарни реактори. Тој додаде дека нивните рекети се со голем дострел и дека ќе може да ја достигнат секоја мета во Израел.
Во однос на Иран, Насралах не очекува да виде нападнет од Израел но доколку тоа се случи смета дека Исламската република ќе се одмаздува преку таргеирање на американски бази во регионот затоа што ќе ја смета САД за одговорна за настаните.
XS
SM
MD
LG