Достапни линкови

logo-print

Маурер ќе се сретне со Асад


Претседателот на меѓународниот комитет на Црвениот Крст Питер Маурер

Претседателот на меѓународниот комитет на Црвениот Крст Питер Маурер

Претседателот на меѓународниот комитет на Црвениот Крст Питер Маурер планира денеска да се сретне во Дамаск со сирискиот претседател Башар Ал Асад и со други високи претставници со цел да го подобри пристапот на помош до цивилите. Разговорите следуваат откако сириските опозиционери вчера соопштија дека сириски воен авион бомбардирал зграда во Ал-баб при што загинале над 20 луѓе меѓу кои имало и жени и деца. Во предградието на Дамаск вчера експлодира автомобил бомба при што загинаа најмалку 5 луѓе. Сириската државна телевизија јавува дека и меѓу тие жртви има жени и деца. Државната новинска агенција за бомбрадирањето како виновници ги наведува „ терористички групи.“
XS
SM
MD
LG