Достапни линкови

logo-print

Алијев се соочува со меѓународни критики


Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев

Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев

Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев се соочува со растечка меѓународна критика откако помилува еден армиски офицер кој беше осуден на доживотен затвор за убиство на ерменски воен офицер. Рамил Сатафов беше осуден за убиство на ерменскиот полковник Гурген Маргариан, за време на јазичен курс како дел од програмата на НАТО за Партнерство за мир.
Европската унија, ОБСЕ, САД, Русија и Унгарија изразија загриженост и разочарување од одлуката за помилување.
XS
SM
MD
LG