Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Меѓународниот Црвен крст во посета на Сирија


Новиот претседател на Меѓународниот комитет на Црвениот крст започнa триднeвнa посета на Сирија. Претседателот Петер Маурер планира да се сретне со сирискиот претседател Башар ал Асад и со други високи претставници. Според организацијата, планирано е да се разговара за „брзото влошување на хуманитарната ситуација во Сирија.“
Црвениот крст очекува Маурер да се заложи за подобар пристап на хуманитарните работници до цивилите погодени од конфликтот, како и да посети затвори. Ова ќе биде прва посета на Сирија за Маурер, кој го презеде претседателството на Меѓународната организација на 1 јули годинава.
XS
SM
MD
LG