Достапни линкови

Киргистан доби нова владејачка коалиција


Џантаро Сатјбалдиев, новито премиер на Киргистан.

Џантаро Сатјбалдиев, новито премиер на Киргистан.

Три политички партии во Киргистан потпишаа договор за формирање на нова владејачкa партија. Пратениците од Социјал- демократската партија, од партијата Достоинство и од Татковина денеска потпишаа договор. Заедно партиите имаат 69 места од 120 члениот Парламент. За нов премиер е избран Џантаро Сатјбалдиев. Минатата недела претседателот Алмазбек Атамбаев и даде мандат на Социјал-демократската партија да состави нова коалиција. Претходата владејачка коалиција се распадна откако две парти ја напуштија и побараа смена на премиерот Омурбек Бабанов. Партијата на Бабамов сега е во опозоција.
XS
SM
MD
LG