Достапни линкови

logo-print

Кина со намалена производствена активност


Најновите податоци покажуваат дека производствената активност на Кина опаднала во август поради намалениот број на нарачки. Но, според анализата на владата има знаци дека Кина се опоравува од најдлабоката криза која ја погоди земјата. Владините мерки имале ефект со домашните инвестиции и зголемувањето на потрошувачката во јули.
Економскиот раст на Кина падна на 7,6 насто во првиот квартал од годинава.
XS
SM
MD
LG