Достапни линкови

logo-print

Ерменија против одлуката на Азербеџан да помилува осуден војник


Рамил Сафаров

Рамил Сафаров

Ерменските власти соопштија дека ќе испратат писмо до копретседателите на групата Минск на ОБСЕ во знак на протест за одлуката на Азербеџан да го ослободи војникот Рамил Сафаров кој беше екстрадиран од Унгарија, каде отслужуваше доживотна казна за убиство на ерменски офицер.
Во писмото ќе биде наведено дека Ерменија ќе ги суспендира дипломатските односи со Будимпешта. Азербеџанскиот претседател Илхам Алиев го помилува Сафаров при неговото пристигнување во земјата.
XS
SM
MD
LG