Достапни линкови

logo-print

Турција ја отфрли можноста за создавање заштитни зони во Сирија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја отфрли можноста за создавање заштитени зони за населението во Сиријa. Ердоган за телевизијата Канал Турк изјави дека не можат да го направат тоа без резолуција на Советот за безбедност.
Тој напоменал дека Турција е на страната на сирискиот народ, а не на режимот на Башар ал Асад, кој според него е „политички мртовец“.
XS
SM
MD
LG