Достапни линкови

logo-print

Каранфилов не се пласира во финалето во воздушен пиштол на Параолимпијадата


Македонскиот стрелец Ванчо Каранфилов не успеа да се пласира во финалето на стрелачкиот турнир на Параолимписките Игри во Лондон, во пукање со воздушен пиштол.
Во денешните квалификации во оваа дисциплина, Каранфилов погоди 553 кругови и се пласира на 22 место, во конкуренција на вкупно 32 натпреварувачи.
Утре на стрелиштето ќе се појави вториот наш параолимпиец, Оливера Наковска-Бикова во дисциплината воздушен писштол, што е нејзина специјалност. Таа на Параолимпијадата во Пекинг го освои петото место, а четири години пред тоа, во Атина беше шеста во финалето.
Каранфилов, пак, е параолимписки вицешампион од Игрите во Атина, пред осум години.
XS
SM
MD
LG