Достапни линкови

logo-print

НАСА лансираше два сателити до Ван Ален


НАСА лансираше беспилотна ракета која носи два сателити кои треба да го проучат зрачењето на појасите на Земјата. Ракетата Атлас 5 беше лансирана рано утрово од Кејп Канаверал. Двата радиоактивни појаси на Земјата познати како Ван Ален, се наоѓаат илјадници милји во вселената, но се одржуваат во место од страна на магнетното поле на нашата планета. Ова е прв пат два сателити да орбитира во тандем среде зрачењето на појаси. Сателитите се дизајнирани две години да издржат космички зраци.
XS
SM
MD
LG