Достапни линкови

logo-print

Јеремиќ со познати советници ќе претседава со Генералното собрание на ОН


Вук Јеремиќ.

Вук Јеремиќ.

Поранешниот руски премиер Евгениј Примаков и поранешниот шеф на шпанската дипломатија Мигел Анхел Моратинос ќе му бидат советници на Вук Јеремиќ, кој го презема претседателствувањето со Генералното собрание на Обединетите нации.
Тие ќе ја извршуваат работа без плата.
Покрај нив советници на Јеремиќ ќе бидат и поранешниот претседател и министер за надворешни работи на Швајцарија Мишелин Калми-Реј, Хасан Вијаруда од Индонезија и Мигел Инсулза од Чиле, сега генерален секретар на Организацијата на американски држави.
Јеремиќ го презема претседателствувањето на 15 септември и неговиот мандат ќе биде една година.
XS
SM
MD
LG