Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун го критикуваше Иран за заканите кон Израел


Средба на Бан Ки Мун со Ајатолахот Али Хаменеи во Техеран, 30.08.2012

Средба на Бан Ки Мун со Ајатолахот Али Хаменеи во Техеран, 30.08.2012

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун ги критикуваше иранските лидери за нивното негирање на Холокаустот и за изјавите дека Израел не треба да постои. Во обраќањето на самитот на неврзаните во Техеран, Бан Ки Мун истакна дека заканите на една земја членка на Обединетите Нации кон друга дека треба да биде униптена, се тотално погрешни. Тој истовремено го предупреди Иран дека меѓународните тензии со иранската нуклеарна програма можат да дегенерираат во војна.
XS
SM
MD
LG