Достапни линкови

logo-print

Нејасна заложничка драма во Грузија


Грузијскиот претседател Михаел Саакашвили во денешното телевизиско обраќање изјави дека нестабилноста во соседните земји нема да се одрази врз стабилноста на Грузија. До обраќањето на Саакашвили доаѓа додека грузијските сили ја продолжуваат потрагата по милитантите кои влегле во Грузија од соседен Дагестан и зеле грузијски државјани како заложници. Во вчерашните борби во близина на дагестанско – грузијската граница, 11 милитанти биле убиени, загинале тројца припадници на грузијските сили, а биле ослободени 10-мина грузијци кои беа заложници. Сеуше не е јасно дали има уште заложници и не се познати мотивите за овој инцидент.
XS
SM
MD
LG