Достапни линкови

logo-print

ОН формирале специјален тим за Иран


Агенцијата за нуклеарна енергија на ОН формирала специјален тим кој треба да ги истражи наодите дека Техеран тајно работи на производство на нуклеарно оружје. Тимот составен од експерти за нуклеарно оружје, аналитичари од разузнавачки служби и други специјалисти започнал со работа на 10 август. Тимот треба да се концентрира на спроведување на договорот меѓу меѓународното тело и Иран за следење на нулеарните активности. Од меѓународната агенција изразуваат се' поголема загриженост за иранската нуклеарна програма, односно се сомневаат дека таа може да има двојна димензија. Техеран, пак, вели дека неговата нуклеарна програма е за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG