Достапни линкови

logo-print

Украинскиот Врховен Суд ја отфрли жалбата на Тимошенко


Украинскиот Врховен суд денеска во Киев ја отфрли жалбата на поранешната премиерка Јулија Тимошенко на пресудата со која беше осудена на седум години затвор за злоупотреба на службената должност.
Според владата, договорот што го потпишала Тимошенко за купување гас од Русија, ги поткопувал националните интереси на Украина.
Адвокатите на Тимошенко, пак, тврдат на судењето дека договорот со Русија бил политички акт кој не претставува кривично дело.
Поранешната премиерка смета дека е жртва на политичката одмазда на сегашниот претседател на Украина Виктор Јанукович, кој ја победи на претседателските избори во 2010 година.
XS
SM
MD
LG