Достапни линкови

logo-print

Ураганот Исак денеска се очекува да го погоди Њу Орлеанс


Ураганот Исак предизвика лизгање на земјиште во југоисточниот дел на американската сојузна држава Луизијана и се движи кон Њу Орлеанс. Ураганот, кој го погоди крајбрежниот регион со ветрови со брзина од над 130 километри на час, денеска се очекува да стигне во Њу Орлеанс, седум години откако ураганот Катрина го разурна овој град. Властите не наредија евакуација, но побараа од граѓаните да ги зајакнат своите домови и да обезбедат залихи од основните потреби.
Претседателот Барак Обама прогласи вонредна состојба во Луизијана и Мисисипи, дозволувајќи федералните фондови да им бидат на располагање на локалните власти.
Како последица од Исак досега загинаа најмалку 24 лица на Хаити и Доминиканската Република, а ураганот предизвика значителни штети и поплави и на Карибите.
XS
SM
MD
LG