Достапни линкови

logo-print

Се очекува одлука на Украинскиот Врховен суд за жалбата на Тимошенко


Украинскиот Врховен суд денеска се очекува да ја објави одлуката во врска со жалбата на поранешната премиерка Јулија Тимошенко на пресудата со која беше осудена на седум години затвор за злоупотреба на службената должност.
Според владата, договорот што го потпишала Тимошенко за купување гас од Русија, ги поткопувал националните интереси на Украина.
Адвокатите на Тимошенко, пак, тврдат на судењето дека договорот со Русија бил политички акт кој не претставува кривично дело. Поранешната премиерка смета дека е жртва на политичката одмазда на сегашниот претседател на Украина Виктор Јанукович, кој ја победи на претседателските избори во 2010 година.
XS
SM
MD
LG