Достапни линкови

logo-print

Албанскиот амбасадор во Македонија на средба со лидерите на албанските партии


Албанскиот амбасадор во Македонија Арбен Чејку денеска во Тетово оствари одвоени средби со лидерите на ДУИ, Али Ахмети и на ДПА, Мендух Тачи.
„Стабилноста на Македонија е многу значајна, заедно со продолжувањето и интензивирањето на евроатланската интеграција, продлабочувањето на соработката меѓу албанските политички парти и оние неалбанските, како и спроведувањето на Охридскиот договор, изјави Чејку по средбата со Ахмети.
Соговорници размениле мислења и околу досегашниот тек на заедничките проекти меѓу Албанија и Македонија во областа на економијата, транспортот, туризмот и други сфери.
На средбата меѓу Чејку и Тачи било разговарано за последните политички случувања во земјава, при што албанскиот амбасадор ја поздравил конструктивната улога на ДПА и за соработката меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG