Достапни линкови

logo-print

Случајот на Тимошенко пред Европскиот суд за човекови права


Адвокатите на Јулија Тимошенко денеска пред Европскиот суд за човекови права го презентираа нејзиниот случај. Тимошенко тврди дека случајот против нејзе е политички мотивирани, дека нема судска ревизија за нејзиното притворање, како и тоа дека условите во затворот се несоодветни и дека таа не добила соодветен пристап до медицинска нега. Расправата во Стразбур доаѓа еден ден пред украинскиот суд да ја слушне жалбата на Тимошенко. Украина може да се соочи со казна доколку Европскиот суд за човекови права донесе пресуда против украинските судски одлуки.
XS
SM
MD
LG