Достапни линкови

logo-print

Турција бара ОН да се погрижат за бегалците од Сирија


Шефот на турската дипломатија Ахмкет Давутоглу изјави дека Обединетите нации треба поактивно да учествуваат во решавањето на прашањата поврзани со сириските бегалци.

„Хуманитарната драма во Сирија се повеќе се продлабочува во последните месеци. Во Турција се наоѓаат повеќе од 80 илјади сириски бегалци. Со зголемувањето на нивниот број се зголемуваат и потешкотиите, затоа меѓународната заедница, исто така, треба да земе учество во решавањето на проблемите“, изјави Давутоглу.

Тој истакна дека во моментот за сириските бегалци се грижат само Турција, Јордан, Либан и Ирак.

„Се надевам дека бројот на бегалци нема да се зголемува, но ние мораме да разгледаме кои мерки ќе ги преземеме. Ние ги повикуваме ОН да се вклули во решавањето на прашањето со сириските бегалци“, посочи турскиот министер за надворешни работи.
XS
SM
MD
LG