Достапни линкови

Литванија постхумно го одликува Елцин


Првиот претседател на Русија Борис Елцин.

Првиот претседател на Русија Борис Елцин.

Литванија постхумно му додели награда на првиот претседател на Русија Борис Елцин. Елцин е одликуван со највисокиот државен медал на честа за неговата поддршка на литванската независност и придонесот за развојот на билатералните односи меѓу двете поранешни советски републики. Орденот на вдовицата на Елцин и го предаде претседателката Далија Грибаускаите на церемонијата во Вилнус. Таа рече дека Елцин, можел да ги разбере аспирациите за независност и ја подржувал Литванија.
Литванија, Естонија и Латвија беа дел од Советскиот Сојуз, а сега се членки на Европската унија и НАТО. Елцин беше на чело на Русија од декември 1991 до декември 1999 година. Тој почина во 2007 година на возраст од 76 години.
XS
SM
MD
LG