Достапни линкови

logo-print

Пронајдени 17 обезглавени тела во Хелманд


Официјални претставници во Авганистан соопштија денеска дека во провинцијата Хелманд пронашле обезглавени тела на 17 лица, меѓу нив и на две жени. Портпаролот на локалната администрација во Хелманд, Даут Ахмади, изјави дека кој е одговорен за егзекуцијата. Талибанските бунтовници ги убиваат оние авганистанци за кои сметаат дека соработуваат со авганистанските или американските сили. Исто така во Хелманд 10-мина авганистански војници биле убиени во напад на еден контролен пункт, а 5-мина војници изчезнале, но не е јасно дали биле киднапирани или доброволно си заминале со напаѓачите. Во Меѓувреме, НАТО соопшти дека во провинцијата Лагман, лице во авганистанска воена униформа убило двајца НАТО војници.
XS
SM
MD
LG