Достапни линкови

logo-print

Самарас на разговори од Берлин во Париз


Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска ќе се сретне со францускиот претседател Франсоа Оланд со кој ќе разговараат за меѓународната помош за Грција. Претходно во Берлин Самарас се сретна со германската канацеларка Ангела Меркел. По средбата Меркел изјави дека на Грција и е потребна европската поддршка и дека сакаат таа да остане во еврозоната и да си ги исполни обврските. Меркел додаде дека во изминатиов период е загубена довербата и дека нема да донесува никакви заклучоци пред да биде готов извештајот на „тројката“. Самарас изјави дека дека Грција ќе покаже резултати, ќе се ослободи од дефицитот и ќе ги исполни преземените обврски.
XS
SM
MD
LG