Достапни линкови

logo-print

Надежи пред состанокот за нуклеарната програма на Иран


Али Асгар Солтанија

Али Асгар Солтанија

Иранскиот амбасадор во Меѓународната агенција за атомска енергија Али Асгар Солтанија изрази надеж дека на денешниот состанок во Виена ќе биде постигнат напредок во преместувањето на несогласувањата околу контроверзната нуклеарна програма. Западните сили се сомневаат дека зад Техеран се обидува да развие нуклеарно оружје и оти за таа цел инсталира повеќе постројки за збогатување ураниум. Затоа тие бараат од Иран да дозволи контрола на постројките.
XS
SM
MD
LG