Достапни линкови

logo-print

Брејвик нема да се жали на пресудата


Андерс Брејвик

Андерс Брејвик

Масовниот убиец Андерс Брејвик кој денеска од судот во Осло доби казна затвор од најмалку 21 година нема да се жали на пресудата, изјави неговиот адвокат Гејр Липестад, наведувајќи дека таа е во согласност со неговата желба. Брејвик денеска беше прогласен за пресметлив и осуден на 21 година затвор поради убиство на 77 луѓе во јули минатата година. Брејвик доби максимална казна, со можност за нејзино продолжување.
XS
SM
MD
LG