Достапни линкови

logo-print

Денеска во Осло пресуда за Брејвик


Судот во Осло денеска треба да му ја изрече пресудата на Андерс Брејвик, кој во минатата година уби 77 луѓе во Норвешка. Клучно е дали тој ќе биде прогласен за пресметлив или не. Доколку биде одлучено дека е пресметлив, може да добие максимална казна затвор од 21 година, која може да биде и продолжена доколку се утврди дека е опасен по општеството. Ако Брејвик биде прогласен за непресметлив, тогаш ќе биде сместен во психијатриска установа.
XS
SM
MD
LG