Достапни линкови

logo-print

Франција со мерки за интеграција на Ромите во земјата


Француските власти соопштија дека ќе спроведат мерки со кои ќе се олесни интеграцијата на Ромите. Франција се соочуваше со силни меѓународни критики во псоледните години за протерувањата и полициските рации во импровизираните ромски кампови.
Најголем дел од имигрантите бараат работа во Франција и поттекнуваат од од Романија и Бугарија.
XS
SM
MD
LG