Достапни линкови

logo-print

Норвешкиот суд сака Брејвик да одговара за убиствата


Судот во Норвешка сака Андерс Бејринг Брејвик да биде прогласен за „нормален“ и за одговара за масовните убиства во јули минатата година. Пресудата ќе утврди дали Брејвик ќе биде осуден на 21 години зад решетки или ќе бидe испратени во затворскиот психијатриски оддел. Брејвик вели дека треба да биде ослободен, бидејќи тоа го направил за да ја спречи муслиманската офанзива на Норвешка.
XS
SM
MD
LG