Достапни линкови

logo-print

Грчките службеници ја предупредуваат владата


Синдикатот на вработените во грчките даночни служби изрази големо несогласување со плановите на Владата да вклучи негови членови во шемата за работници во резерва со која до 2015 година треба да се намалат десетици илјади јавни службеници. „Ниту еден од нашите членови не може да биде отпуштен, ниту да оди во резерва. Напротив, итно се потребни нови вработувања затоа што 83 дипломирани практиканти одбија да се вработат поради екстремно ниската плата од 680 евра месечно“, се вели во писмото упатено до грчкиот парламент.
XS
SM
MD
LG